Současnost tábora

Velmi silné emoce...V současnosti se o tuto památku stará Muzeum koncentračního tábora Osvětim. Lidé ho navštěvují s velkou oblibou. Poslední roky je pravidlem, že návštěvnost muzea přesahuje magickou hranici 1 milion turistů. Poslední rok ho navštívilo až neuvěřitelných 1,4 milionu lidí. Zavzpomínat na druhou světovou válku sem chodí lidé z celého světa.

Pohled na tuto památku v člověku vyvolává smutek. V každé skupince se najde mnoho lidí, kteří se tudy procházejí se slzami v očích. Kruté pohledy na vězeňské zdi a plynové komory nenechá chladným snad nikoho. Často se stává, že prohlídku některé slabší povahy ani nedokončí. Uběhlo již mnoho let a při pohledu na seniora, který prožil na vlastní oči holocaust, a zemřeli mu tam kamarádi, není zrovna nejveselejší.

Osvětim   Osvětim

Lidé, kteří absolvují výlet do Osvětimi, často navštíví pouze Auschwitz I. a o druhém koncentračním táboře Auschwitz II. ani nevědí. I když je pravda, že z druhého tábora se toho až tak mnoho nedochovalo, doporučuji Vám zavítat i do sousední obce Březinka a prohlédnout si i Auschwitz II.