Historie Osvětimi

Auschwitz I,II,III



Největší koncentrační tábor na světě se nacházel v okolí Osvětimi. Postavili ho na příkaz Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Na začátku války Němci napadli nejdříve Polsko. Právě Poláci byli prvními vězni. Uvěznili je zde v červnu 1940. Později se stali obětí holocaustu především Židé. První plynová komora byla postavena v září 1940. Koncentrační tábor dostal název Auschwitz, což Německy znamená název polské obce Osvětim.

Pro nedostatečnou kapacitu nařídil Himmler postavit druhý tábor, který dostal název Auschwitz - Birkenau. Šlo o několikanásobně větší komplex, než první tábor. Začal se stavět v roce 1941. Nachází se v blízkosti Osvětimi hned v sousední obci Březinka.

Třetí tábor se začal stavět v Monowicích v březnu 1942. Šlo především o pracovní tábor. Vyráběl se zde hlavně kaučuk a syntetická vlákna.

Historická fotka Osvětimi   Historická fotka Osvětimi

Tragédie se odehrála hlavně na Slovensku. Ze Slovenska bylo deportováno přibližně 70 tisíc Židů. Záminka byla, že budou pracovat pro nacistickou Říši. Za každého vyvezeného Slováka jsme museli zaplatit Němcům 500 marek. Z území našeho výhodného souseda byli Židé vyváženi do polské Osvětimi vlaky. Všechno to probíhalo ve dvou hlavních etapách. V první vlně mezi březnem a říjnem 1941 jich bylo deportováno 58 000. Většina z nich skončila v Osvětimi a Březince. Za trest, že se Slováci vzepřeli Němcům, aby se podařilo obnovit Česko-Slovensko v Slovenském národním povstání, Němci obnovili deportaci Židů. Mezi zářím 1944 až březnem 1945 deportovali dalších zhruba 13 tisíc Židů do koncentračních táborů v Polsku.