Koncentrační tábory



První koncentrační tábory byly vybudovány na Kubě. Postavili je španělské úřady, aby mohly věznit politické vězně a účastníky, kteří podporovali povstání. Psal se tehdy rok 1896. Ve větším se začaly stavět kolem roku 1930 v SSSR. Známé jsou i pod názvem gulagy. Postupně vzniklo několik táborů po celém světě.

Masově se tábory stavěly během druhé světové války. I na Slovensku jich bylo několik. Například ve Vyhniach Židé vykonávali různé stavební práce. V Seredi převládalo truhlářství. Další tábor byl například v Novákoch. Nenacházely se v nich žádné plynové komory, avšak někteří lidé zemřeli kvůli vyčerpávající práci. Mnohem nebezpečnější byly koncentrační tábory například:

Treblinka

Zemřela zde spousta lidí přímo v plynových komorách. Jejich počet se odhaduje na 800 000. Nachází se v Polsku přibližně 100km severovýchodně od Varšavy.

Majdánek

Další polský tábor. Zahynulo zde asi 400 000 tisíc lidí. Fungoval až do příchodu armády SSSR. Němci po něm nestihli zahladit stopy, proto jde o nejzachovalejší tábor z dob druhé světové války.

Sobibor

Tábor, který se nachází na jihovýchodě Polska. Zemřelo zde asi 260 000 lidí..

Chelmno

Najdeme ho také v Polsku. Proslavil se tím, že v něm byl poprvé použit toxický plyn na usmrcení lidí. Zemřelo zde asi 220 000 nevinných lidí.

Mathausen

Nachází se v Rakousku. Sloužil k tomu, aby odstranil nejchytřejší lidi.

Buchenwald

Největší koncentrační tábor v Německu. Smrt v něm našlo asi 50 000 lidí.