Josef Mengele

Anděl smrti



Josef Mengele byl známý jako krutý doktor v koncentračním táboře v Osvětimi. Na vězních páchal nehumánní experimenty. Měl velké předsudky vůči jiné než árijské rase, především proti Romům. Při svých experimentech nechával i úmyslně vyhladovět novorozence. Kdo byl tedy známý doktor Mengele?

Narodil se v Německu ve městě Günzburg dne 16. března 1911. Po maturitě, za kterou dostal pěkné auto, šel studovat na univerzitu do Mnichova. Vystudoval medicínu a doktorát získal za diplomovou práci, kde zkoumal rasové rozdíly ve struktuře spodní dásně v roce 1935. Po skončení studia pracoval pro jednotky SS, které byly součástí Hitlerovy strany NSDAP.

V roce 1943 nahradil původního doktora, který onemocněl. V témže roce se stal i hlavním doktorem v koncentračním táboře v Osvětimi. Poslal několik set tisíc lidí přímo do plynových komor. Měl v kompetenci po příjezdu do tábora Auschwitz - Birkenau rozhodnout, kdo nastoupí na náročné práce, experimenty, nebo půjde přímo do plynové komory.

Známé jsou jeho nehumánní a rasově orientované experimenty. Téměř žádný z nich nedokázal dovést do konce. Nejznámější z nich jsou:

1. Pokusy s vroucí vodou – nořil lidi do vařící vody, aby zjistil při jaké teplotě je lidské tělo připraveno na smrt. Pokusy páchal především na Romech a lidech trpasličího vzrůstu.

2. Vyhladovění novorozenců – svou krutost páchal i na novorozencích. Ihned po narození nedal narozenému dítěti jíst a zkoumal, jak dlouho vydrží bez stravy. Stopoval čas, za který bezbranné dítě zemře.

3. Zkoumání dvojčat – v nacistickém Německu bylo potřeba, aby se rodilo více lidí a aby měla německá vojska početnou armádu. Snažil se uměle navýšit počet žen, které mají dvojčata nebo x-čata. Pokoušel se dvojčatům zašít tepny, aby je spojil dohromady. Pokus samozřejmě skončil neúspěchem.

Kromě zmíněných experimentů zkoušel i pitvu zaživa. Jeho experimenty jsou známé i tím, že nepoužíval narkotika na uspání. Některým lidem bral jednotlivé orgány a zkoumal, zda člověk dokáže žít i bez nich.

Když už bylo jasné, že Němci prohrají válku, utekl před blížící se Rudou armádou na západ. Za kruté zacházení s lidmi bylo proti němu vzneseno obvinění. Obával se o svůj život a zbaběle odešel do Jižní Ameriky a později do Argentiny, kde žil pod falešnou identitou. Za svůj život několikrát změnil bydliště. Ukrýval se dokonale a za svého života ho nikdy nechytili. Jeho smrt je velkou záhadou. Údajně se utopil v roce 1979, když chytil křeč. Několik let po jeho smrti ho identifikovali na základě DNA. Jeho syn si v roce 1987 dal změnit příjmení, aby nemusel lidem vysvětlovat okolnosti tragédie.