Auschwitz II.Druhý mnohem větší koncentrační tábor se nachází hned v sousední obci Březinka. Odhaduje se, že během druhé světové války v něm zahynulo přibližně 1,5 milionu lidí především židovského původu. Komplex sestával z přibližně 300 budov, z nichž se zachovalo jen velmi málo. Měl rozlohu asi 175 hektarů a najednou tu bylo vězněno asi 10 000 lidí. Panovaly zde kruté podmínky. Vězni zde trpěli nedostatkem vody. V komplexu bylo mnoho krys a špatné hygienické podmínky pro život.

Většina lidí, kteří přišli do Auschwitz II. byli posláni přímo do plynových komor. Nacházelo se jich zde až 5. Lidé, kteří sem vcházeli, ani netušili, kam jdou. Před příchodem jim Němci dali mýdla a na budovách byly nakreslené sprchy. Lidé si mysleli, že dozorci myslí na jejich hygienu, opak byl pravdou. Jakmile je zavřeli do místností, byl jim přes okna vhozen smrtelně nebezpečný plyn Cyklon B. Najednou dokázal zabít několik tisíc lidí.

Auschwitz - Birkenau   Auschwitz - památník

Ti, kteří měli "štěstí", byli vězněni v obrovském komplexu, kde byli bez vody a jídla několik dní. Mimo to museli pracovat 11 hodin denně a to 6 krát do týdne. Práce byla těžká a vyčerpávající. Bez jídla byli vězni slabí a vyčerpaní. Auschwitz II. - Birkenau sestával z těchto sektorů:

Bauabschnitt I a – mužská část
Bauabschnitt I b – ženská část
Bauabschnitt II a – karanténní část
Bauabschnitt II b – část pro židovské rodiny z Terezína
Bauabschnitt II c – maďarská část
Bauabschnitt II d – mužská část
Bauabschnitt II e – romská část
Bauabschnitt II f – nemocniční část
Bauabschnitt II g – sklady pro uložení majetku
Bauabschnitt III – „Mexiko“ - nedokončený tranzitní tábor pro židovky